بچه گانه, زنانه, محصولات چرمی, مردانه, نوجوان

راهنمای سایز کفش + 2 روش انتخاب سایز کفش

راهنمای سایز کفش + 2 روش انتخاب سایز کفش

راهنمای سایز کفش + 2 روش انتخاب سایز کفش

در این مقاله از فروشگاه اینترنتی ماهاتن به بررسی و توضیح سایز کفش و معرفی سیستم‌های سایز کفش در جهان می‌پردازیم. همچنین در ادامه نحوه تشخیص کفش متناسب با پا یا اصطلاحا کفش فیت پا را نیز بیان می‌کنیم.

راهنمای سایز کفش + 2 روش انتخاب سایز کفش

آنچه در این مقاله میخوانید

 • مقدمه راهنمای سایز کفش
 • تعریف سایز استاندارد
 • منظور از کفش فیتِ پا چیست؟
 • برای خرید کفش مناسب سایز خود باید به چه نکاتی توجه کرد؟
 • ویدیوی آموزش نحوه اندازه گیری سایز پا
 • فرمول محاسبه سایز پا برای خرید اینترنتی کفش
 • انتخاب سایز برای افرادی که سایز پای راست و چپ شان متفاوت است
 • بررسی چند نکته اساسی هنگام خرید اینترنتی کفش

مقدمه راهنمای سایز کفش

سایز کفش هر فرد، به معنی اندازه کفش متناسب با پای آن شخص است. در سراسر جهان، چندین سیستم برای اندازه‌گیری سایز کفش وجود دارد. اگرچه در همه سیستم‌های اندازه‌گیری سایز کفش، برای نشان‌ دادن اندازه کفش از یک عدد استفاده می‌شود، اما این سیستم‌ها از این جهت که دقیقا چه چیزی را اندازه‌گیری می‌کنند و واحد اندازه‌گیری آنها چیست با هم متفاوت هستند. در برخی از سیستم‌های استانداردِ سایز کفش، عرض کفش نیز بر حسب عدد یا حروف درج می‌گردد.

رایج‌ترین سیستم‌های اندازه کفش در جهان عبارتند از:

 • سیستم سایز کفش انگلیسی (UK)
 • سیستم سایز کفش آمریکایی (US) 
 • سیستم سایز کفش اروپایی (EU) 
 • سیستم سایز کفش ژاپنی (Japan)

تعریف سایز استاندارد

بنابر تعریف استاندارد، سایز کفش برابر است با طول پا که فاصله مابین دو خط موازی عمود بر پا در دو نقطه بلندترین انگشت پا و برجسته‌­ترین قسمت پاشنه می‌باشد. اندازه پای راست و چپ ممکن است اندکی متفاوت باشند ولی هر دو لنگه کفش مربوط به یک جفت کفش همیشه هم اندازه هستند و توصیه می‌شود که هنگام خرید، کفشی هم اندازه با پای بزرگتر را انتخاب کنید.

منظور از کفش فیتِ پا چیست؟

احتمالا دقت کرده‌اید که با پوشیدن کفش‌هایی که از لحاظ عرض و طول متناسب با پا هستند، احساس راحت‌تری دارید. اصطلاحا به کفشی که اندازه طولی و عرضی آن متناسب با پا باشد، کفش فیتِ پا می‌گویند.

برای اینکه شما بتوانید کفشی متناسب با پای خود انتخاب کنید، باید اندازه طول و عرض کفش را بدانید. کفش متناسب با پا از ساختار عضلانی و استخوانی ساق پا و همچنین خود پا محافظت می‌کند. به همین جهت انتخاب کفش متناسب با پا یا اصطلاحا فیت پا می‌تواند سلامت پای شما را تضمین نماید.

در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که یک کفش چگونه ممکن است فیت پا، بزرگتر و یا کوچکتر از پا باشد.

راهنمای سایز کفش + 2 روش انتخاب سایز کفش (2)

برای اینکه کفشی متناسب با پا انتخاب شود، اندازه طولی و عرضی کفش باید مد‌نظر قرار‌ داده شود. بنابراین فیت بودن سایز کفش، صرفا به طول کفش بستگی نداشته و عرض کفش نیز مهم است. چنانچه کفشی فیت پا باشد، می‌توان انگشتان پا را آزادانه و به راحتی در آن حرکت داد. کفشی کاملا متناسب یا کاملا فیت پا است که:

 1. پا در قسمت پاشنه، بلند نشود.
 2. پا در قسمت میانی، احساس راحتی داشته باشد.
 3. پا درون کفش، به سمت جلو نلغزد.
 4. قسمت پاشنه (به ویژه در کفش‌های پاشنه‌بلند) باید به گونه‌ای طراحی شود تا به بهترین شکل از رباط‌های پا محاظت نموده و همچنین از پیچ‌خوردگی پا نیز جلوگیری نماید.

برای خرید کفش مناسب سایز خود باید به چه نکاتی توجه کرد؟

طول پا: یکی از نکات مهم که در راهنمای سایز کفش فروشگاه‌ها وجود دارد، طول پا است. با دانستن اندازه طول پای خود، می‌توانید به راحتی سایز مناسب کفش خود را پیدا کنید.

شکل کفش و پای شما: اگر قصد خرید کفش نوک تیز را دارید، یک سایز بزرگتر سفارش دهید. زیرا کوچکتر از سایز معمول هستند. همچنین اگر پای شما برجسته است، کفشی که دارای زیپ در کنار، جلو یا قسمتی از پاشنه پا است انتخاب کنید. یا اگر پای پهنی دارید، از پوشیدن کفش‌های نوک تیز یا کفش‌های دارای درز در پهن‌ترین بخش کف پایتان خودداری کنید.

نیم‌ سایز: اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که سایز پایتان بین دو سایز استاندارد قرار دارد، بهتر است که برند‌هایی از کفش را مورد استفاده قرار دهید که دارای اندازه نیم‌سایز در محصولاتشان هستند.

مناسب فصل: به فصلی که در آن هستید، توجه کرده و کفشی متناسب با آن را خریداری کنید. به طور مثال، اگر قصد خرید کفش زمستانی خزدار را دارید، یک سایز بزرگتر را سفارش دهید. زیرا فشرده‌شدن پا سبب احساس سرما می‌شود. همچنین در فصل تابستان، پا‌ها متورم و بزرگ می‌شوند، بنابراین قبل از خرید کفش پای خود را اندازه بگیرید. 

شما عزیزان برای اینکه بتوانید سایز و اندازه پای خود را محاسبه و اندازه گیری نمایید می توانید یکی از دو روش زیر را برای انجام این کار انتخاب نمایید دو روش فرمول دقیق برای اندازه گیری سایز پا برای به دست آوردن سایز کفش قبل از هر چیزی نیاز است که اندازه طول کف پا را بدانیم پس قبل از آموزش به دست آوردن سایز کفش بهتر است با دیدن ویدیوی ذیل یاد بگیریم طول کف پا را دقیق اندازه بگیریم.

آموزش ویدیویی اندازه گیری سایز پا ویدیوی آموزش اندازه گیری صحیح طول کف پا برای خرید کفش به صورت اینترنتی

ویدیوی آموزش نحوه اندازه گیری سایز پا

آموزش ویدیوی اندازه گیری طول پا برای خرید اینترنتی کفش

روش اول:فرمول محاسبه سایز پا برای خرید اینترنتی کفش

در روش اول به این صورت اندازه گیری را انجام می دهیم:

۱ - ابتدا به کمک یک متر طول پای خود را از قسمت تحتانی پاشنه دار نوک انگشت پا (بلندترین انگشت پا) آن را اندازه بگیرید و یادداشت کنید.

۲ - سپس این عدد را در فرمول طول پا به علاوه 1 قرار دهید.

۳ -عدد به دست آمده را در سه ضرب کنید.

۴ -در انتها جواب را بر ۲ تقسیم کنید.

به عنوان مثال اگر طول پای شما 27 سانتی متر باشد بنابراین سایز پای شما 42 (چهل و دو) است و پیشنهاد می شود کفش انتخابی خود را با سایز 42 خریداری نمایید در نظر داشته باشید که این تخمین ممکن است بسته به نوع کفش انتخابی و همچنین نوع پنجه پای شما کمی خطا داشته باشد لذا بهتر است برای انتخاب دقیق تر سایز به کفشی که در حال حاضر استفاده میکنید هم توجه داشته باشید.

27cm + 1 = 28

28 * 3 = 84

84 / 2 = 42 سایز بدست آمده

راهنمای طول کفی کفش

روش دوم: انتخاب سایز برای افرادی که سایز پای راست و چپ شان متفاوت است

در روش دوم به این صورت اندازه گیری را انجام می دهیم.

۱- ابتدا بر روی یک سطح کاملاً صاف یک کاغذ سفید و قرار دهید.

۲ - کف پای خود را بر روی کاغذ سفید گذاشته و با یک مداد یا خودکار دور تا دور پا را علامت بزنید.

۳ - سپس از کف پاشنه پا تا نوک انگشت شست یا بلندترین انگشت را با خط کش اندازه گیری کرده و عدد به دست آمده را یادداشت کنید.

۴ - این اندازه گیری را برای هر دو پا انجام دهید و اعداد به دست آمده را یادداشت کرده و میانگین آنها را در نظر بگیرید.

۵ - عدد حاصل را با جدول مقایسه نموده و به هر عددی که نزدیک تر بود سایز متناسب با پا را که در زیر آن مشخص شده است به عنوان اندازه و سایز پای خود در نظر بگیرید.

به عنوان مثال اگر اندازه پای راست شما ۲۵ و اندازه پای چپ شما 26 باشد میانگین آن ها می شود 25.5 و طبق جدول سایز پای شما ۳۹ خواهد بود.

راهنمای طول کفی کفش

بررسی چند نکته اساسی هنگام خرید اینترنتی کفش

رویه کفش

کفش و کتونی ها معمولا یا از جنس چرم طبیعی هستند، یاجنس پلاستیک یا حتی از چرم مصنوعی تولید شده اند. چرم های طبیعی به طور معمول در کفش های مجلسی، و چرم مصنوعی و جنس پلاستیک بیشتر برای ساخت رویه ی کتونی ها استفاده می شود. البته در این مورد استثناء هایی نیز وجود دارد. اینکه رویه ی کفش از چه جنسی باشد بیشتر به نوع استفاده ی شما بستگی دارد، اما برای اینکه مطمئن باشید کتونی یا کفشی که خریداری می کنید بهترین نوع رویه را دارد، باید فقط از برندهای معتبر کفش خرید کنید.

زیره و کفی کفش

زیره ی کفش مهم ترین قسمت کفش است. اگر قصد خرید کفش را دارید، حتما باید کفی کفش، نرم و بادوام باشد و در پیاده روی های طولانی احساس پادرد، خستگی یا کوفتگی در فرد ایجاد نکند. بنابراین اگر زیره ی کفشی که می خرید با کیفیت و راحت نباشد، ممکن است عوارض جبران ناپذیری به کمر و پای شما وارد شود. علاوه بر این موارد، اگر قصد خرید کتونی برای دویدن و رانینگ دارید، باید زیره کفش علاوه بر طراحی مناسب، دارای آج باشد تا در هنگام دویدن لیز نخورید.

فرم پا

یکی دیگر از مهم ترین قسمت هایی که باید در خرید اینترنتی کفش به آن دقت کنید، فرم پای شماست. برای مثال بعضی از افراد پاهای عریضی دارند یا بعضی کف پای صاف دارند که شما باید نوع کتونی خود را حتما بر اساس فرم پا انتخاب کنید.

اگر احساس می کنید کمی پای شما غیر استاندارد است، اصلا از کفش های مجلسی برای استفاده روزمره استفاده نکنید. زیرا این نوع پا، به حساسیت بیشتری در انتخاب کفش نیاز دارند تا فرد دچار عوارض جبران ناپذیر نشود. اگر احساس می کنید دچار تردید در انتخاب نوع کفش یا کتونی هستید، قبل از خرید از فروشگاه و فروشنده، مشاوره دریافت کنید تا انتخاب بهتری بر اساس نوع فرم پای خود داشته باشید و با یک مشاوره مناسب از هر گونه عارضه جلوگیری کنید.

زمان خرید کفش

بهترین زمان برای اندازه گیری سایز پا و خرید کفش ، انتهای روز است. زیرا علاوه بر اینکه در پایان روز استرس کمی دارید، ممکن است سایز پای شما به صورت بسیار جزئی در پایان روز یا بعد از فعالیت های ورزشی بزرگ تر باشد. پس به زمانی که پای خود را اندازه می گیرید، دقت کنید.

نوع استفاده از کفش

قبل از خرید کفش یا خرید کتانی از خود بپرسید که برای چه کاری قصد خرید آن را دارید! طبیعتا کفشی که برای عروسی خریداری میکنید با کفشی که برای پیاده روی یا کوهنوردی خریداری می کنید، تفاوت های بسیار زیادی دارند. بعد از پاسخ به این سوال به سادگی می توانید متوجه شوید که چه نوع کفشی را باید خریداری کنید.

کفشه پاشنه بلند و عوارض آن

هرچند کفش پاشنه بلند باعث جذابیت و بلندتر شدن قد شما می شود اما این نوع کفش، برای کمر، زانو و مهره های کمر شما بسیار مضر است و ممکن است باعث تغییرات ساختار و ظاهر پای شما شود و در مواردی برای اصلاح آن به عمل جراجی نیاز باشد. پیشنهاد ما این است که فقط در موارد ضروری و به مدت محدود از کفش پاشنه بلند استفاده کنید، چرا که جذابیت های این نوع کفش در مقابل عوارضی که ممکن است برای شما به وجود آورد، قابل قیاس نیست!

جمع بندی و سخن نهایی

این مقاله یک راهنمای جامع برای خرید اینترنتی کفش است. فراموش نکنید که مهم ترین نکته در این مورد، خرید کفش از فروشگاه های معتبر است.  بعد از انتخاب فروشگاه، مهم ترین مرحله انتخاب نوع و سایز کفش است که هر دوی این موارد را به طور کامل در این مقاله شرح دادیم. با رعایت نکات گفته شده و استفاده از جدول راهنمای سایز، می توانید یک خرید اینترنتی کفش بدون مشکل را تجربه کنید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *