شستشوی صحیح لباس ها در ۶ گام

شستشوی صحیح لباس ها در ۶ گام برای ماندگاری و طول عمر بیشتر پوشاک و مخصوصا برای شستشوی اول، حتما لباس را پشت و رو داخل ماشین لباسشویی بیندازید و به هیچ عنوان با دست شستشو نکنید مخصوصا برای شستشو اولیه (شستشو با دست عمر لباس را کم کرده) و با دمای آب ۳۰ درجه و مواد غیرآنزیم دار شستشو کنید. مخصوصا لباسهایی که به صورت دو یا چند رنگ هستند.

۱-لباس ها را کمتر بشویید

لباس هایی که حالت پرچمی دارن و از چند رنگ پارچه دوخته شده حتما پشت رو و از طریق ماشین لباسشویی شسته بشه، تاکید میکنم لطفا به هیچ عنوان با دست لباس رو شستشو ندید. 

 شستشو با دست عمر لباس را کم میکند و درخیلی مواقع دیده شده که لباس رنگ تو رنگ میشود هر چه لباس های شما کمتر در معرض تماس با مواد شوینده قرار بگیرند، طول عمر بیشتری خواهند داشت.

اصلی ترین نکته شستشوی صحیح لباس ها در ۶ گام و دلیل برای توصیه ما به شستن لباس ها با دست می باشد؛ چرا که ماشین لباسشویی لباس ها را چندین بار شست و شو داده و آن ها را برای مدت زمانی نه چندان کوتاه در تماس مستقیم با انواع شوینده ها قرار می دهد.

۲-از شوینده های ملایم استفاده کنید

پیش از هر کاری شما باید شوینده مناسب برای لباس خود را پیدا کنید؛ در غیر این صورت ممکن است قدرت ماده شوینده شما بیشتر از حد لازم بوده و باعث آسیب دیدن لباس شما شود. علاوه بر این، توجه داشته باشید که استفاده از مواد شوینده به میزان زیاد می تواند منجر به سخت تر شدن آبکشی لباس ها شده و حتی در بافت آن ها باقی بماند.

۳-لباس ها را با آب سرد بشویید

همیشه پیش از شستن لباس های خود به برچسب یا لیبل نصب شده روی آن توجه نمایید. مهم ترین نکات در رابطه با نحوه صحیح شستن و نگهداری از هر لباس، از قبیل بیشترین دمای شستشو و … روی این لیبل درج شده است. با این حال تا حد امکان سعی کنید لباس های خود را با آب سرد بشویید تا از چروکیدگی و رنگ رفتگی آن ها جلوگیری نمایید.

۴-لباس ها را دسته بندی کنید

یکی از دلایل شستشوی صحیح لباس ها در ۶ گام این است که پیش از شستن لباس ها، آن ها را بر اساس رنگ و نوع بافت از یکدیگر تفکیک کنید. این کار به شما کمک می کند تا لباس های لطیف و نرم تر با لباس های ضخیم و زبر در تماس نبوده و آسیب نبینند.

۵-لباس ها را در هوای آزاد قرار دهید

زمانی که لباس های شما در معرض هوای آزاد قرار می گیرند، جریان هوا به خوبی از آن عبور نموده و مانع از باقی ماندن نم رطوبت در بافت لباس می شود. باقی ماندن رطوبت در بافت لباس یکی از اصلی ترین دلایل پوسیده شدن آن ها به شمار می رود. علاوه بر این، تابش مستقیم نور آفتاب باکتری های احتمالی موجود روی لباس را به طور کامل از بین برده و خاصیت آنتی باکتریال دارد.

۶-روش صحیح شستن لباس

میتوانید ابتدا روی قسمت های لک دار لباس صابون بمالید و بعد داخل ماشین لباسشویی بیندازید. همچنین در صورتی که روی لباس شما لکه ای ایجاد شده است، پیش از شستن آن از لکه بر اکسیژنه استفاده نمایید و پس از پاک کردن لکه، نسبت به شستشوی آن اقدام نمایید.

لباسهایی که کارشده هستند مانند پولک دوزی یا مروارید دوزی و... را حتما ابتدا برعکس کنید بعد داخل لباسشویی شستشو کنید. 

این طریقه شستشو، توصیه تولید کنندگان و بافندگان انواع پارچه به مصرف کننده در سطح جهان می باشد.